Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Бела смрт или основно гориво? Откривамо вам 5 чињеница које морате да знате.
Истина о шећеру. Чим изнесете нешто лоше о шећеру, људи ће то да “прогутају”. Шећер је кривац за кризу. Од шећера вам расту брадавице. Шећер вам је изгребао кола. Шећер је луд! Шећер би требало држати иза решетака! Па, можда...
Истина је да је шећер подмукао и лош, ако хоћете. Сакривен је у већини прерађене хране. Сигурно гоји. Чини вас дебелим и може да изазове дијабетес. Ове оптужбе су оправдане, али до неке мере. Али шећер сигурно не држи пиштољ на нашем челу и тера нас на силу да га једемо. Шећер је бабарога, само у оној мери у којој му то дозволимо. Потребна нам је истина о шећеру. То је веома важно да знамо. Шећер у нашем телу, глукоза, представља основно гориво за наше тело и мозак, каже др Давид Левитскy, професор психологије и нутриционистичких наука на Цорнелл Университy у САД. Левитскy тврди како је већина проблема коју људи имају са шећером на психолошком нивоу: “Проблем је што шећер има добар укус. Заслађена храна нас тера да се преједамо. А то угрожава енергетску равнотежу у нашем телу”.
Прочитајте текст који следи и сазнајте пар чињеница о слатким супстанцама које се крију у неком од ваших омиљених оброка и пића. Тако нећете следећи пут сву и једину кривицу за све лоше што се дешава у вашем телу кривити само само и једино шећер. Заправо, схватићете и да сте и ви сами доста одговорни великим делом.

Истина 1 - Шећер не изазива дијабетес
Превише шећера изазива. Дијабетес је болест због које ваше тело не може да уклони глукозу из крви. А ако глукоза остане необрађена у телу, она изазива оштећења ткива. Људи с дијабетесом типа 1 су рођени са овом маном и шећер није изазвао њихову болест. Али деца која се превише угоје и одрасли с прекомерном тежином могу да код себе изазову метаболички синдром који временом може да проузрокује дијабетес типа 2. “Суштина дијабетеса је у неспособности тела да елиминише глукозу”, каже Левитскy. “Негативан ефекат уношења вишка шећера је високи ниво глукозе. Нормални здрави панкреас може да се избори с тиме и избаци глукозу из тела, или да је ускладишти у облику сала.” оно што је битно Управо тај “нормал-ни” панкреас (гуштерача). Преједање тера панкреас да ради преко-времено и троши инсулин који је потребан како би се глукоза избацила из крви. По-стоји велика шанса да вам панкреас “прегори”, ако претерујете са шећером и простим угљеним хидратима у исхрани. Али генерално гледано, не постоје уопштене формуле, јер је сваки организам другачији и другачије реагује. Једно је сигурно, а то је да је употреба шећера у последњих 100 година абнормално порасла. Шта треба да радите: Скините сало ако сте гојазни, јер - како кажу доктори, смањивањем телесне тежине за 5 до 7 процената, смањујете значајно и могућност за развијање дијабетеса.

Истина 2 - Превише фруктозе подиже ниво масноће у крви
Истраживања спроведена још пре неколико деценија показала су да ниво масноће у крви може да вам порасте ако уносите пуно фруктозе, шећера који се налази у воћу и који се додаје у многе индустријске прехрамбене производе. Мале количине фруктозе у воћу не би требало превише да вас брину. Другачије је с оном скривеном фруктозом у многим производима, па чак и у оним који тврде да су “здрави”, јер им није додат обичан бели шећер, што се истиче као њихова предност (реч је о маркетиншком трику, јер је фруктоза једнако нездрава као и бели шећер, само што се о њој мање прича). Истина је да превише глукозе може да вам подигне ниво триглицерида у крви. Како то? Ваше тело не може да преради посластицу, онолико брзо колико ви можете да је поједете. Ваша јетра зато пушта део глукозе коју сте појели у ваш крвоток, или је чува у себи за каснију употребу. Али, уколико је јетра “дупке” пуна, она почиње глукозу да складишти у облику триглицерида. Јетра може да ускладишти 90 до 100 грама гликогена, а остатак се претвара у масноћу, триглицериде. Оно што је битно одржавањем здраве телесне тежине, већина људи може да одржава триглицериде на задо-во-љавајућем нивоу. Уколико сте го-јаз-ни или почињете да се гојите, тригли-цериди ће се таложити и постати опасност за ваше срце и крвне судове. Ако спадате у гојазне људе, ваш први корак је да се одрекнете шећера и белог брашна у исхрани. Исто важи и за пиво и заслађена безалкохолна пића. Ваше тело једноставно није предвиђено да обради толику количину шећера. Размислите о овоме: потребно је да поједете 5 јабука, да бисте унели исту количину фруктозе која се налази у великој порцији Кока Коле.
Истина 3 - Превише шећера изазива стрес
Када желе да дијагностикују дијабетес доктори користе Орални тест толеранције на глукозу (ОГТТ), који подразумева да поједете 75 грама шећера, како би се видело на који начин ваш организам реагује на шок. То је тест отпорности на стрес. То нам говори да је уношење великих количина шећера нешто што свакако изазива велики шок у организму, који треба избегавати. А само пола литра газираног пића често има у себи више од 75 грама шећера. Скоро половина тог шећера је фруктоза, па самим тим шок за организам постаје још већи. Узимајући у обзир колико се данас пију негазирана пића, рекло би се да наша тела непрестано излажемо шоку и и стресу проузрокованом великом количином шећера. Оно што је битно Можда сматрате да је ваше тело способно да се избори с толиким шећером? Можда и јесте, генетски, али то би било исто као када бисте узели пушача од 90 година и показали га као пример да је пушење безопасно. Зашто да се коцкате са својим здрављем? Изражена хипергликемија (висок ниво шећера у крви) може да изазове оштећења вида, ненормалну жеђ и честе потребе за мокрењем. Хипогликемија (низак ниво шећера у крви) манифестује се хладним знојем, анксиозношћу и умором који нас савлада неколико сати након претеривања са слаткишима. Познат вам је осећај? То је управо оно што се дешава с телом када претерујемо са слатким - прво добијемо “лажну” снагу, али се након неког времена осећамо исцрпљено и много горе.
Истина 4 - Мање шећерних “шокова”, значи и дужи живот
Ако живите “на велико”—обилни оброци, с пуно пива и уоште неумерено, велика је могућност да тиме скраћујете себи живот, па чак и ако је ваша телесна тежина нормална. Шећерни удари који се непрестано понављају изазивају стрес у органима који регулишу метаболичке процесе у вашем телу. А то не пролази без после-дица, које не морате одмах ни да приметите, јер су подмукле. Могуће је живети у предијабетесном стању годинама, без проблема. А ти људи деле исте ризике за болести срца, као и они који имају дијагностикован дијабетес. Оно што је битно Умереност. То је тако једноставно рећи, али тешко у реалности, знамо. Ипак, мислите о свему што уносите у своје тело. Шећер је ђавољска ствар, има савршен укус и не изазива брзо осећај ситости. Уздржавајте се и од хране која има висок гликемијски индекс, попут пива, кромпира, беле тесте-нине, белих пецива.
Истина 5 - Није све што је “слатко” аутоматски и лоше по вас.
Када се саветује избегавање слатког, многима то делује као немогућа ми-сија, јер нам је слатко везано за добар унутрашњи осећај од малих ногу, делом и кривицом наших родитеља, који су нас награђивали слаткишима, кад год бисмо били добри и послушни. У одвикавању од старих навика и емоционалне везе са шећером, имамо и неколико савезника. Прво, заувек избаците бели и жути шећер (који је једнако нездрав, опет је реч о маркетиншком трику, који вас уверава да није тако). Уместо тога, за заслађивање користите малтекс (јечмени слад), који има значајно блажи ефекат на тело од простог шећера. Друго, једите интегралну уместо обичне тестенине, исто важи и за хлеб. Када вам се једе нешто слатко, поједите мало воћа (али без претеривања, једна до две јабуке су сасвим довољне). Важно је напоменути да мед такође има висок гликемијски индекс и да га треба конзумирати веома умерено (не више од кашичице дневно). Оно што је битно Морате да се одучите од усађених емотивних веза са шећером и почнете да се “награђујете” и “орасположавате” на здравији начин.
Извор: Б92