Светска Здравствена Организација процењује да ће за само пет година, око 2015, више од две милијарде одраслих особа бити теже од нормалног, а чак 700 милиона ће бити у категорији прегојазних, тј. у категорији за дијабетес.
Дебљина и гојазност постају све већи проблем чак и у сиромашним и средње богатим земљама. Смањена физичка активност и храна са великим процентом масноћа и шећера - директан су рецепт за глобалну епидемију дијабетеса, наводи Светска Здравствена Организација. Последњих година, лекари су се фокусирали на раст дијабетеса код деце и младих. Међутим, најчешћи облик те болести - тип 2 - чешћи је код људи у каснијем добу и код оних који се гоје. Статистике су довољно застрашујуће да бисте пожелели да одмах престанете да једете, наводи Глас Америке. На универзитету у Вашингтону, у Сиетлу, проучавана је структуру тела, проценат немасног у односу на масно ткиво и утицај повећане тежине на ризик од дијабетеса код више од 4.000 одраслих, од 65. године старости надаље. На почетку истраживања, нико од учесника није имао дијагностиковани дијабетес.
Лекари су само пратили њихов индекс масе тела, обим струка и однос струка и кукова - у периоду од 12 година. Мушкарци који су били гојазни преко мере имали су пет и по пута већи ризик од дијабетеса од оних који су само мало дебљи од нормале. Код жена, тај је ризик био већи око три и по пута. Експерти верују да је то због тога што су мушкарци склонији дебљању у пределу стомака. Ови резултати потврђују значај контроле тежине у средњим годинама, а сугеришу да контрола тежине остаје важна и у каснијим годинама - у смислу смањења ризика од дијабетеса. Студија је објављена у Журналу Америчког медицинског друштва.
Танјуг
Ауторска права Радио Оаза 2026