Сваки четврти Европљанин заспи на радном месту, Ирци се налазе на челу листе оваквих "дремароша" али Холанђани најуспешније прикривају или "кроте" зевање - само су нека од открића до којих је дошла група финских психолога и социолога истражујући понашање на радном месту грађана Европске уније.
"Предугачак радни дан који мушкарци и жене најчешће почињу недовољно испавани, досадан рутински посао, бескрајни, најчешће испразни маратонски састанци, и буљење у мониторе компјутера неретко запослене у Европи приморавају да задремају, а понекад и тврдо заспу на послу"- саопштили су истраживачи на познатом Интернет сајту "Jobline" .
Више од 24 одсто испитаника, жена и мушкараца у напону радне способности, признали су да су више пута задремали па чак и тврдо заспали за радним столом, на састанку или - седећи на шљки у тоалету.
"Сви су, по сопственом признању, покушавали да остану будни али што су се усрдније трудили то им је жеља за сном бивала све снажнија" - установили су истраживачи и нагласили да ће одговори испитаника помоћи да се пронађу и предложе решења за другачије радно време или специјалне "рекреационе паузе" у току радног времена.
Више од 40 одсто Ираца који су учествовали у анкети изјавило је да су врло често "падали у дубок сан на послу, најчешће за столом", док је 80 одсто Холанђана "под заклетвом" изјавило да "никада нису заспали на радном месту у канцеларији" али су додали да су се "изузетно извештили да прикрију зевање које претходи дремежу".
У двонедељном истраживању које су обавиле мреже "Jobline" и "Monster Worldwide Inc" одговор је послало 21.500 особа из готово свих земаља ЕУ.
Ауторска права Радио Оаза 2026