Старији мушкарци и жене са нижим нивоом Д витамина у крви су склонији да временом постану депресивни, указује америчко истраживање, обављено на Институту за старење у Балтимору. У последње време објављене су многе студије о потенцијалним користима од Д витамина за здравље, као и о могућим ризицима од његовог мањка, који се доводи у вези са срчаним болестима, шлогом, повишеним крвним притиском и погоршавањем астме, преноси Ројтерс.
Код старијих људи недовољни садржај Д витамина у крви је врло уобичајен и доводи се у везу с ломовима костију, лошим физичким функционисањем и широким дијапсазоном хроничних болести. Др. Луиђи Феручи, с поменутог института, и његов тим, су желели да провере да ли постоји веза између мањка Д витамина и депресије код старијих људи. У том циљу, тим из Балтимора је пратио 531 жену и 423 мушкарца старости од 65 година навише током шест година. На почетку студије, 42 одсто жена и 18 одсто мушкараца је било депресивно, при чему је три четвртине жена и половина мушкараца имала ниво Д витамина у крви испод 50 наномола, што се генерално сматра недовољним.
После три и шест година студије, код жена са мањком поменутог витамина уочено је веће погоршање расположења и лошији резултати на стандардном тесту депресивних симптома него код оних у чијој га је крви било довољно.
Жене с недовољним садржајем Д витамина, које на почетку студије нису биле депресивне, биле су под два пута већим ризиком да у року од шест година постану депресивне него оне с адекватним нивоом овог витамина у крви. Код мушкараца су уочене сличне тенденције али не тако изразите као код жена, тако да су можда и плод случајности, напомињу балтиморски стручњаци.
Они наглашавају да ова студија не доказује да низак ниво Д витамина изазива депресију. Могуће је да људи који имају мањак тог витамина поседују друге карактеристике које их чине склоним депресији. Ипак, балтиморски стручњаци сугеришу да би у будућности превенција мањка витамина Д код старијих особа могла да представља део стратегије за спречавање депресивног расположења и других лоших последица мањка тог витамина на здравље. Такође би нормализација нивоа Д витамина код старијих могла да буде део третмана против депресије.
Д витамин се производи у организму кад је кожа изложена сунчевим зрацима, а има га и у неким врстама хране, на пример у масној риби. Он помаже да ћелије апсорбују калцијум па је због тога битан за здравље костију.
Танјуг, МРС
Ауторска права Радио Оаза 2026