Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Крајем јула на адресе широм Србије почеле су да стижу богато илустроване позивнице у којима се грађани позивају да дођу 10, 11. и 12. августа у београдску халу „Пионир” и чују како се може поћи Христовим путем. Скуп на који су позивани под насловом „Следимо Христа” био је овогодишњи обласни конгрес Јеховиних сведока.
У пропратном објашњењу се поручује: „Милиони људи данас кажу да верују у Исуса Христа. Међутим, Јеховини сведоци сматрају да бити прави хришћанин значи више него само поседовати веру, потребна су дела”.
На помен Јеховиних сведока сви помисле на упорне мисионаре који обијају прагове многих домова у потрази за новим члановима. Ако вам зазвоне на врата понудиће вам часопис „Кула стражара” и убеђиваће вас да хришћани не треба само да слушају реч Божју, већ и да је извршавају.

Јуче је Нова Србија изнела податак да у нашој земљи, према подацима из 2006. године, има 3.900 регистрованих чланова Јеховиних сведока. Код нас су познати као секта, а сами себе сматрају хришћанском верском заједницом. Легално постоје и делују од 1953. године. Захтев за упис у регистар верских заједница по новом закону поднели су прошле године, али је Министарство вера вратило њихову пријаву на допуну.
То што Јеховини сведоци нису регистровани не значи да не могу да се окупљају и делују, јер Устав сваком јемчи право на слободу савести и вероисповести. У члану три Закона о црквама и верским заједницама се каже: „Слобода вероисповести или верског уверења може бити подвргнута само оним ограничењима која су прописана уставом, законом и ратификованим међународним документима, а неопходна су у демократском друштву ради заштите јавне безбедности, јавног реда, морала и заштите слободе и права других”.
Европски суд за људска права у Стразбуру, у предмету „Хофманова против Аустрије” из 1993. године, дао је следећу дефиницију ове верске заједнице: „Јеховини сведоци, којих има око пет милиона у свету, ако у то не убројимо симпатизере који нису званично уведени у веру, представљају посебан верски покрет”.
Јеховине сведоке основао је трговац из Пенсилваније и проучавалац Светог писма, Чарлс Тејз Расел 1870. године. У почетку су се звали „Истраживачи Библије”, али су 1931. године усвојили библијско име Јеховини сведоци.
Централно место доктрине Јеховиних сведока представља уверење да је Свето писмо у изворној хебрејској и грчкој верзији откровење бога Јехове и да стога мора бити прихваћено као дословна и апсолутна истина. Познати су по томе што одбијају да прихвате трансфузију крви, позивајући се на неколико места у Светом писму, пре свега на место у Делима апостолским 15.28-29, где се каже: „Јер, нађе за добро Свети дух и ми да никаквијех тегоба више не мећемо на вас осим овијех потребнијех: Да се чувате од прилога идолскијех и од крви и од удављенога и од блуда... и што нећете да се чини вама не чините другима; од чега ако се чувате, добро ћете чинити. Будите здраво...”
Према подацима из „Википедије”, широм света има 14 милиона Јеховиних сведока.
Танјуг