Српска православна црква прославља данас празник Васкрсења Лазаревог или Лазареву суботу, успомену на последње чудо Христово пред Недељу страдања, смрт и Васкрсење. Ове године, због пандемије и здравствених мера, уместо у храмовима, обележиће се у домовима. Лазарева субота, Врбица или Субота Светог Лазара обележава се још од IV века и посвећена је Лазару кога је Исис Христос васкрсао из мртвих. Овај празник многи славе и као крсну славу.
Празник носи име Врбица због легенде да се на овај дан брало озеленело врбово пруће и веровало се да се тиме преноси снага и здравље на децу.
Догађај Лазаревог Васкрсења се, према јеванђељима, догодио у Витанији и увод је у нову веру у Васкрсење.
Према јеванђељском предању, Христос је стигао у Витанију четири дана после смрти Лазареве, оживео га и дигао из гроба, па је тај празник познат и као Васкрсење Лазара Четвородневног. У хришћанству тај празник има значење победе живота над смрћу и на богослужењима се тог дана помињу вољна страдања Христова и васкрснуће Лазарево као јемство за васкрсење свих верника.
Васкрсење Лазарево наљутило је првосвештенике и, како каже јеванђеље, непосредан је повод за одлуку јудејске скупштине о погубљењу Спаситеља.
Православни верници истовремено прослављају и Врбицу која, према канону Цркве, почиње службама бдења у предвечерје Цветне недеље, свечаног уласка Христовог у Свету земљу.
Врбица је за православне хришћане празник дечије радости, јер је Христос полазећи у Јерусалим рекао:
"Пустите децу к мени, јер таквих је Царство небеско".
Тог дана се у православне храмове уносе врбове гране које ту остају до недељне литургије, на Цвети, када се обавља благосиљање врбе. На тај празник се обично бере цвеће, али се не уноси у кућу, већ се држи у дворишту у посуди са водом. Овим цвећем се рано ујутро кити кућа, а водом у којој је стајало, умивају се укућани.
Врбове гране, које се затим деле народу, симболизују палмине гране којима су хришћани поздрављали Спаситеља на уласку у Јерусалим.
РТРС
Ауторска права Радио Оаза 2025