Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Астронаути НАСА-е Буч Вилмор и Суни Вилијамс напустили су Међународну свемирску станицу (ISS) рано јутрос у капсули „ SpaceX Crew Dragon ”, започињући повратак на Земљу после деветомесечног боравка, који је био „значајно дужи од планираног”, пренео је Ројтерс.

Њихова мисија на ISS , која је према првобитном плану требало да траје око недељу дана, продужена је због техничких проблема са летелицом „Боеинг Старлинер”. Очекује се да ће астронаути слетети у воду код обале Флориде касније данас, у 17.57 сати по локалном времену.

Вилмор и Вилијамс отишли су на свемирску станицу у јуну прошле године као прва посада летелице „Боеинг Старлинер” у оквиру пробне осмодневне мисије.

Међутим, проблеми са погонским системом летелице довели су до вишемесечних кашњења, због чега је НАСА донела одлуку да их врати на Земљу капсулом „СпацеX” у оквиру редовне смене посаде. По слетању, астронаути ће бити пребачени у Центар за свемирске летове „Џонсон” у Хјустону, где ће проћи медицинске прегледе пре него што им буде дозвољено да се врате својим породицама.

Стручњаци објашњавају да дуг боравак у свемиру може да остави физичке последице, укључујући атрофију мишића и могуће проблеме са видом. Вилмор и Вилијамс су у свемиру провели укупно 286 дана, што је дуже од уобичајених шест месеци за мисије на ISS -у, али краће од америчког рекорда Френка Рубија, који је провео 371 дан у свемиру због квара на руској летелици.

Вилијамсова ће завршити своју трећу свемирску мисију са укупно 608 дана у свемиру, што је друго најдуже време међу америчким астронаутима, иза Пеги Витсон, која је у свемиру укупно провела 675 дана. НАСА је саопштила да су Вилмор и Вилијамс морали да остану на ISS -у док њихова заменска посада не стигне како би се одржао потребан број америчких астронаута на станици.

Астронаути који ће их заменити, четворочлана посада мисије „ Crew -10”, стигли су у петак увече, чиме је број чланова посаде ISS -а привремено повећан на 11. ISS, која кружи на висини од око 409 километара, функционише скоро 25 година као међународна истраживачка лабораторија и кључна платформа за свемирску сарадњу, којом првенствено управљају САД и Русија.

Танјуг

Astronauts heading back to Earth after nine months in space