Банка Канаде је у среду (данас) смањила своју кључну каматну стопу за 25 базних поена на 2,75% и упозорила на "нову кризу", док је покушавала да припреми економију за штету коју би царине председника Доналда Трампа могле да изазову.
Банка је такође саопштила да ће "пажљиво поступати са свим даљим променама" каматних стопа с обзиром на потребу да процени и притиске на инфлацију због виших трошкова, као и притиске према доље услед слабије потражње.
Смањење каматне стопе представља седми узастопни пут да је централна банка попустила монетарну политику, смањујући кључну каматну стопу за укупно 225 базних поена у периоду од девет месеци, чиме је постала једна од најагресивнијих централних банака на свету.
"Завршили смо 2024. годину на солидној економској основи. Али сада се суочавамо са новом кризом", рекао је гувернер Тиф Меклем у уводним речима на конференцији за новинаре. "Зависно од обима и трајања нових америчких царина, економски утицај могао би бити озбиљан. Сама несигурност већ изазива штету", рекао је.
Трампове политике тарифа које се стално мењају и претње широком спектру канадских производа изазвале су забринутост међу компанијама, пољуљале поверење потрошача и негативно утицале на пословне инвестиције.
Банка сматра да би дуготрајан трговински рат довео до слабе стопе раста БДП-а и високих цена, што је изазован микс који отежава доношење одлуке о повећању или смањењу каматних стопа.
Канада узвраћа ударац: Уводи царине од 25% САД-у
Канада уводи узвратне царине од 25% на америчку робу вредну 29,8 милијарди канадских долара
Канада ће од сутра увести узвратне царине од 25% на увозну америчку робу, најавио је канадски министар финансија Доминик Леблан.
Нове царине обухватиће производе од челика у вредности од 12,6 милијарди канадских долара и производе од алуминијума у вредности од 3 милијарде канадских долара. Такође, међу погођеним производима су рачунари, спортска опрема и ливени производи од гвожђа.
Веће саветодавно тело које поставља каматне стопе фокусираће се на процену времена и снаге притисака на инфлацију, како због слабије економије, тако и због виших трошкова, рекао је Маклем.
Трговински сукоб успориће раст БДП-а у првом кварталу и могао би да поремети опоравак на тржишту рада, додао је, напомињући да је страх од утицаја тарифа на цене већ довео до пораста очекивања инфлације у кратком року.
Инфлација се очекује на око 2,5% у марту, што је повећање у односу на 1,9% у јануару, јер се завршава краткорочни порески попуст.
Посебна анкета
САД су највећи трговински партнер Канаде и преузимају готово 75 одсто свих канадских извоза.
Посебна анкета банке спроведена међу предузећима и домаћинствима од краја јануара до краја фебруара показала је да су многе породице забринуте за сигурност својих послова, посебно у секторима који су изложени трговини са САД.
Претња од царина приморала је предузећа да смање своја очекивања продаје. Нека предузећа имају проблема са добијањем кредита, а слабија валута учинила је увоз скупљим, наводи се у анкети.
То значи да предузећа повлаче своје планове запошљавања и улагања, наводи се у извештају.
Недавни помак у намерама потрошача и предузећа очекује се да се претвори у значајно успоравање домаће потражње у првом кварталу, рекао је Маеклем у својим изјавама.
"Монетарна политика не може да надокнади утицаје трговинског рата. Оно што може и мора да уради је да осигура да виши трошкови не доведу до трајне инфлације", рекао је, преноси Ројтерс
Блиц Бизнис, Нада Матић
Bank of Canada cuts rate amid ‘new crisis’ of trade war with the U.S.
Ауторска права Радио Оаза 2025