Сви православни верници обележавају 30. јула празник свете велико мученице Марине, у народу познат као Огњена Марија, која се поштује као борац за хришћанску веру и заштитница жена.
Огњена Марија, света мученица Марина, била је родом из Антихије. Крстила се у 12. години и због вере у Исуса Христа страдала је у време цара Диоклецијана. Према народном веровању, Света Марина пали и кажњава огњем и као Свети Илија који кажњава громом она спада у "огњевите" свеце.
Обичај је да се на овај празник, када због велике врућине "гори небо и земља", не раде никакви послови. У народном предању чувају се примери о ватри или громовима који су у вреле празничне дане спалили жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на празник Огњене Марије.
Према хришћанском предању, света велико мученица Марина посечена је мачем у 16. години, у доба цара Диоклецијана.
У неким православним црквама слави се као Маргарита Антиохијска, која је пострадала због вере у Христа.
Мошти су јој се налазиле у Цариграду до доласка крсташа, а данас се њена рука налази у светогорском манастиру Ватопеди. У манастиру Свете Марине у Албанији, на планини Лонга изнад Охридског језера, почивају њене чудотворне и свете мошти, које посећују и православни и муслимани.
Светитељка се и у источном и у западном сликарству представља са крстом и палмом, симболом мучеништва у рукама, са змајем под ногама и често са кућама у пламену у њеној позадини.
Огњену Марију неке православне породице обележавају као крсну славу.
Народна изрека каже - ко слави Огњену Марију сигуран је у летину. Обележава се и као крсна слава. Нико данас не ради, ни у пољу ни у кући, поготово жене.
Погледајте видео - Света великомученица Марина, Огњена Марија. Житије
Ауторска права Радио Оаза 2024