Радио Оаза 88.3 FM
Недељом од 20 до 22 часова на 88.3 CJIQ FM

Свакоме се десило да док поправља ствари по кући испусти чекић, испадне му шрафцигер или обори торбу с алатом. Када, међутим, поправљате нешто у свемиру, то значи да можете да се опростите са алатом, мада ћете забавити неке астрономе који ће, док буду посматрали ноћно небо, приметити чудан објекат.

„Месец, Марс, Сатурн, торба са алатом, Јупитер… Чек, чек. Шта би оно?“, вероватно ће бити реакција астронома кад убудуће буду гледали у ноћно небо и виде чудну торбу како кружи око Земље.

Разлог су Јасмин Могбели и Морал О’Хара које су 1. новембра изашле из Међународне свемирске станице да обаве поправке када им је испала торба са алатом.

Њих две су поправљале механизам који омогућава соларним панелима да прате положај Сунца и окрећу се према њему.

„Током поправке, једна торба са алатом је изгубљена. Торба је уочена помоћу спољних камера али ће, пошто је процењено да не представља ризик по станицу, највероватније остати да ‘плута’ у свемиру и да се заједно са станицом окреће око Земље“, наводе из NASЕ.

Бела торба је изненађујуће блештава и посматрачи би могли да је спазе двогледом. Њена визуелна магнитуда је шест, што је чини мало мање светлом од Урана.

Да би спазили торбу, посматрачи треба да нађу Међународну станицу, трећи по блештавости објекат на ноћном небу. Торба ће се кретати два до четири минута испред станице.

Јапански астронаут Сатоши Фурукава спазио ју је прошле недеље док је прелетала изнад планине Фуџи.

РТС, NASA