Умро је 6. фебруара 1901. године, током чије је владавине Србија стекла међународно признање као независна држава. Постао је кнез 1868, после убиства кнеза Михаила Обреновића, и у спољној политици испрва се ослањао на Русију. Под притиском јавног мњења, објавио је 1876. рат Отоманском царству који је 1877. неуспешно завршен. Исте године је, под утицајем Русије, поново заратио с Турцима, овог пута успешно, па је Србија 1878. из рата изашла ојачана, добивши врањски, нишки, пиротски и топлички округ, а у јулу исте године на Белинском конгресу и формално јој је призната независност.
Због руске подршке Бугарској и Санстефанског уговора склопљеног у марту 1878. на штету Србије, ослонио се на Аустроугарску, с којом је 1881. закључио тајну конвенцију.
Њоме се обавезао да неће радити против аустроугарских интереса у Босни и Херцеговини нити склапати споразуме с трећим земљама без претходног договора са Аустроугарском. Беч је заузврат гарантовао његов останак на престолу и дипломатску помоћ за ширење Србије ка југу, али је нагодба у народу схваћена као издаја националних интереса.
Прогласио је 1882. Србију краљевином а себе краљем, а 1883. је у крви угушио Тимочку буну. Кад се Бугарска 1885. ујединила са Источном Румелијом, објавио јој је рат да би заузео део бугарске територије и тако повратио наводно поремећену равнотежу на Балкану. Постао је још непопуларнији после неуспеха у том рату, који је уз то неодлучно и невешто водио, па је 1888. морао да прихвати либерални устав којим је Србија постала парламентарна монархија.
Изазвао је незадовољство покушајем да изигра уставне одредбе, 1889. је абдицирао у корист малолетног сина Александра, а 12 година касније умро је у Бечу.
Портрет је дело сликара Стеве Тодоривића, и настао је 1881. године. Налази се у Музеју града Београда.
Каже један бизнисмен другом:
- Смејао бих се на свој рачун, али ми је блокиран.
Ауторска права Радио Оаза 2023